معرفی گروه گنجینه آب سازمان آب و برق خوزستان

گروه گنجینه آب و سازه های آبی تاریخی ، دفتر مهندسی عمومی در جهت جمع آوری، نگهداشت، نمایش و حفظ و احیای میراث گذشتگان در بخش های مرتبط با آب از جمله استحصال، انتقال، توزیع و بهره برداری و فنون به کار رفته در آن فعالیت می کند.

 

وجود رودخانه های بزرگی همچون کارون، دز، کرخه، جراحی و زهره با ده ها شاخه فرعی و چشمه سارهای فراوان و همچنین دشت های مسطح و حاصلخیز، خوزستان را به جذاب ترین نقطه برای سکونت انسان ها در دوره های مختلف تبدیل کرده است. آبیاری اولیه جهت کشاورزی با توجه به بالا بودن سطح رودخانه ها در آن دوران منحصر به نهرهای کوچکی بود که از رودخانه ها منشعب می شدند.

 

پایین رفتن سطح رودخانه ها و افزایش جمعیت، انسان را وادار کرد راهی برای حل این معضـل بیـابد. در طول تـاریخ انسان های ساکن در خوزستان سازه های بی نظیری در جهت حفاظت، مهار، نگهداری و بهره برداری صحیح از آب ایجاد کردند که نمونه آن ها را می توان در تمامی شهرهای استان مشاهده کرد. گفته می شود نخستین نمونه های آبیاری در اطراف تپه چغامیش (بین دزفول و شوشتر) و همچنین نمونه گیاهان اهلی مانند گندم، جو، عدس و ماش در حفاری های تپه چغانبوت دزفول به ترتیب در هزاره ششم و هزاره نهم پیش از میلاد کشف شده است.

 

تاکنون بیش از 300 سازه تاریخی آبی شامل انواع سد، پل، پل بند، حمام، آبراهه، آسیاب، انهار، تونل، قنات و... در سطح استان خوزستان شناسایی شده که از حیث تعداد و قدمت، غنی ترین منطقه در جهان به شمار می رود.

در این مجال سعی شده تا به صورت اجمالی به بررسی مهمترین سازه های آبی خوزستان پرداخته شود.


اهداف و ماموریت ها

معرفی و انتقال میراث ارزشمند گذشتگان در زمینه‌های آب به نسل حاضر و آیندگان علاوه براطلاع از علوم، فنون و تجربیات نیاکان این‌کشور و ارتقاء فرهنگ عمومی می‌تواند توصیه هایی در انجام بهتر طرح های عمرانی آب ارائه نموده و در حل مشکلات تأمین و نحوه بهره برداری از آن‌گام های مؤثری را بردارد.

گنجینه آب وظیفه ی شناسایی آثار و ابنیه، تأسیسات، ابزار و وسایل، جمع آوری مدارک و مستندات آب از دوران قدیم، بررسی،‌ گردآوری، مرمت و باز سازی و سازه های آبی تاریخی را بر عهده داشته و ضمن ارائه به همگان و ایجاد انگیزه تحقق و تتبع به تهیه اطلاعاتی به منظور مطالعه، شناخت، تجزیه ‌و تحلیل، آموزش و بهره‌گیری از این آثار پرداخته و درچارچوب اساسنامه گنجینه ملی آب ایران فعالیت می‌نماید.

 

پانل تغییر سبک

رنگ اصلی را انتخاب نمایید

تغییر رنگ و اندازه پوسته

کامپیوتر تبلت موبایل