تعریف موزه آب

موزه های آب با هدف حفظ و معرفی میراث پیشینیان در بخش های گوناگونی مانند استخراج از منابع آبی ، احداث کانال های انتقال آب، استفاده از آب در صنایع مختلف و همچنین تولید انرژی های مکانیکی و الکتریکی احداث خواهند شد. در این موزه ها علاوه بر معرفی سازه های تاریخی آبی هر منطقه و ارایه اطلاعاتی همچون تاریخچه، کاربری ها و شیوه های اجرای هر بنا توسط تصاویر و نقشه ها و ماکت ، اسناد تاریخی و همچنین اشیاء و ادواتی که در صنایع مختلف مرتبط با آب کاربرد داشته است به نمایش در می آید.

همچنین این موزه ها با در نظر گرفتن فضاهایی با امکانات سمعی و بصری در حوزه آموزش بازدیدکنندگان و پژوهشگران نیز ایفای نقش خواهند نمود.

طبق تعریف ایکوم "موزه" موسسه­ای است دایمی، بدون هدف مادی که درهای آن به روی عموم گشوده است و در خدمت جامعه و پیشرفت آن قرار دارد. هدف موزه­ها تحقیق در آثار و شواهد بر جا­ی مانده از انسان و محیط زیست او، گردآوری، حفظ و ایجاد ارتباط بین آثار، به ویژه به نمایش گذاردن آنها برای بررسی و بهره وری معنوی است.

با توجه به نقش موزه به عنوان یک واحد فرهنگی آموزشی، " موزه­ ی آب " به منظور جمع ­آوری، نگه­داری و نمايش دستاوردهای سرزمين ايران در مورد آب و تآمين، توزيع و استفاده از اين ماده­ ی حياتی شکل گرفته است که می­تواند در بردارنده ­ی بخش ­هایی مربوط به تاريخ آب، شناخت آب، کاربردهای آب و زيبايی شناسی آب و موارد بیشمار دیگر باشد.

با توجه به اهداف عالیه ­ی گروه گنجینه­ ی آب، یعنی معرفي‌ و انتقال‌ ميراث‌ ارزشمند گذشتگان‌ در زمينه‌هاي‌ آب‌ به‌ نسل‌ حاضر و آيندگان‌، علاوه‌ بر اطلاع‌ از علوم، فنون‌ و تجربيات‌ نياكان‌ اين‌ كشور و ارتقأ فرهنگ‌ عمومي‌ مي‌تواند توصيه‌هايي‌ در انجام‌ بهتر طرح هاي‌ عمراني‌ آب‌ ارائه‌ نموده‌ و در حل‌ مشكلات‌ تأمين‌ و نحوه­ی‌ بهره‌برداري‌ از آن‌ گام­هاي‌ مؤ‌ثري‌ را بردارد.

اين‌ گنجينه، آثار و ابنيه، تأسيسات، ابزار و وسايل، مدارك‌ و مستندات‌ آب‌ را از دوران‌ قديم‌ تاكنون‌ شناسايي، بررسي، گردآوري، مرمت‌ و بازسازي‌ و نگهداري‌ نموده‌ و ضمن‌ ارائه‌ به‌ همگان‌ و ايجاد انگيزه­ی تحقيق‌ و تتبع‌ به‌ تهيه ­ی‌ اطلاعاتي‌ به‌ منظور مطالعه، شناخت، تجزيه‌ و تحليل، آموزش‌ و بهره‌گيري‌ از اين‌ آثار پرداخته‌ و در این راستا‌ فعاليت‌ مي‌نماید. در ایران موزه­های آب در شهرهایی چون تهران، بندرعباس، یزد، شاهرود و گناباد احداث شده و مورد بهره ­برداری قرار گرفته است. 

پانل تغییر سبک

رنگ اصلی را انتخاب نمایید

تغییر رنگ و اندازه پوسته

کامپیوتر تبلت موبایل