موزه ی آب سعد آباد تهران

­موزه­ ی آب سعدآباد در جنوب شرقی کاخ سبز و در غرب ساختمان تشریفات ریاست جمهوری احداث گشته است؛ ساختمانِ دفتر مخصوص محمدرضا پهلوي كه در زمان پهلوي دوم ساخته شد و براي پذيرايي از مقامات درباري و مراجعين شاه استفاده مي شد که پس از تخليه، اين دو ساختمان به تيمسار كسرايي (مسئول حفاظت ارتش) واگذارشد. موزه­ ی آب سعدآباد حدوداً 2670 مترمربع مساحت دارد و از 3 بخش تشکیل شده است:

(الف). ساختمان اصلی 200 متر مربع، (ب). ساختمان جنبی 70 متر مربع و (ج). فضای باز 2400 متر مربع.

عملیات اجرایی بازسازی و مرمت کامل دو ساختمان و محوطه سازی آن پس از تهیه طرح­های اجرایی توسط موسسه­ ی گنجینه ملی آب ایران وابسته به وزارت نیرو در سال 1376 آغاز و در تاریخ 4/6/78 با حضور معاون محترم ریاست جمهوری وقت و مدیران ارشد وزارت نیرو و سایر ارگان­های ذیربط افتتاح گردید.

تعداد گالری: این موزه دارای 4 گالری نمایشگاهی در ساختمان اصلی و یک گالری نمایشی در ساختمان جنبی است. شایان به ذکر است که با توجه به محدودیت فضای نمایشگاهی دو ساختمان یاد شده ( اصلی و جنبی) سعی شده است حداکثر استفاده از فضای مذکور صورت پذیرد، به گونه ­ای که از فضای موجود در ساختمان کوچکتر که گالری نمایشی در آن وجود دارد جهت نمایش ماکت­ هایی از سدهای جدید ساخته شده بعد از انقلاب اسلامی ایران استفاده شده و بازدید کننده در بدو ورود در ابتدا ماکت­های مذکور را بازدید نموده و سپس وارد سالن نمایشی شده و پس از دیدن فیلم­ های مربوط به موزه از مدل ­های هیدرولیکی موجود در محوطه بازدید کرده و پس از آن وارد سالن­های نمایشگاهی شده و پس از بازدید از اسناد، مدارک و سایر اشیاء موجود در موزه مدار گردشی موزه خاتمه می­یابد.

مواردی که در ساختمان اصلی به آن پرداخته شده به شرح ذیل است:

- ماکت­هایی از آثار و ابنیه قدیم و شاخص مرتبط با آب مانند سد قوسی کریت طبس و کمایستان خراسان

- نمایش اسناد مربوط به آب از قبیل حقابه ­ها، دفترهای محاسبات میراب­ها ، وقف نامه­ ها، لوح محاسبه قنات و دیگر دست نوشته­ های مربوطه.

- نمایش وسایل سنتی آب از قبیل وسایل حفر قنات، چاه، گونیای چوبی، قرقره، کوزه­ی سفالی، مشربه، روغن دان، خمره، زاویه سنج و ...

- وسایل اندازه گیری آب شامل چارچوب رقم، پیمانه­ های آبی، ساعت آبی و ...

- وسایل شیب سنجی قنات مانند تراز چوبی، تراز شیشه­ ای و ...

با توجه به اهمیت ابزار مهندسی آب در این بخش در یکی از سالن ­ها وسایل مهندسی آب به نمایش گذاشته شده، همچنین دو سالن یکی به ظروف سفالی و دیگری به ظروف لعابی و فلزی مرتبط با آب اختصاص داده شده است.

در ساختمان جنبی موارد ذیل نمایش داده می­شود:

- نمایش ماکت از سدهای ساخته شده و در دست احداث جدید

- تهیه و نمایش حرکات مثبت و سازنده دست اندرکاران صنعت آب

- در نظر گرفتن سالنی جهت نمایش با امکانات اسلاید، ویدئو پروژکشن و امکانات سمعی و بصری.


پانل تغییر سبک

رنگ اصلی را انتخاب نمایید

تغییر رنگ و اندازه پوسته

کامپیوتر تبلت موبایل