سایت ویژه گنجینه آب


08

برگزاری کارگاه آموزشی " ضرورت حفاظت و نگهداری از سازه های تاریخی آبی " توسط گروه گنجینه ی آب دفتر مهندسی عمومی

برگزاری کارگاه آموزشی " ضرورت حفاظت و نگهداری از سازه های تاریخی آبی " توسط گروه گنجینه ی آب دفتر مهندسی عمومی

کارگاه آموزشی و نشست تخصصی " ضرورت حفاظت و نگهداری از سازه­ های تاریخی آبی " صبح شنبه مورخ 8  اسفند ماه 94 در محل سالن سینما واقع در گیت بوستان برگزار گردید.

کارگاه آموزشی مذکور در ساعت 8 صبح شنبه و پس از انجام مراحل اولیه­ ی ثبت نام از شرکت کنندگان با حضور جناب آقای مهندس شمسایی مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان، جناب آقای مهندس علم الهدایی معاونت منابع انسانی، مالی و پشتیبانی، جناب آقای مهندس خدابخشی معاونت طرح و توسعه­ی شبکه­ های آبیاری و زهکشی، جناب آقای مهندس افشاریان سرپرست معاونت طرح و توسعه سد و نیروگاه، مشاورین، مدیریت­های مستقل، شرکت­های بهره برداری، پرسنل زیر مجموعه­ ی سازمان آب و برق خوزستان، جناب آقای مهندس غفوری مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ­ای یزد، همچنین جناب آقای دکتر نشان مدیر کل اداره­ ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان و پرسنل زیر مجموعه، پرسنل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه جندی شاپور دزفول، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز و ... آغاز گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان، "محمدرضا شمسایی" مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به این که در هیچ کجای ایران به اندازه استان خوزستان، سازه های آبی با این گستردگی وجود ندارند از شناسایی بیش از 300 سازه آبی در چند سال اخیر خبر داد و از این که تا کنون کار چشمگیری برای آنان انجام نشده است اظهار تأسف کرد.

 شمسایی به اقداماتی که برای راه‌اندازی 4 موزه آب در شهرهای اهواز، دزفول، شوشتر و بهبهان طی سال‌های گذشته انجام شده‌ بود اشاره کرد و از آغاز سایر پروژه‌ها با تامین اعتبارات اولیه آنها خبر داد و گفت:‌ در این سال‌ها سازه‌های آبی - تاریخی از جمله آسیاب‌های آبی دزفول و تونل بلیتی از مجموعه شوشتر را مورد مطالعه قرار دادیم.

وی تاکید کرد: برای نجات سازه‌های آبی- تاریخی خوزستان باید به دنبال راه حل های مهم بگردیم تا از وضعیت نگران کننده  فعلی خارج شویم. 

مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان، با اشاره به اینکه در برخی از استان ها از سازه‌های کم سن و سال خود حمایت می‌کنند یادآور شد: گنجینه‌های تاریخی- آبی خوزستان که تاریخ آنها دیرینه است به حال خود رها شده‌اند. وی تصریح کرد: در این حوزه، در خوزستان از کل کشور عقب تر هستیم.

شمسایی، مرمت و حفاظت از این گنجینه‌ها را مستلزم صرف هزینه های کلان خواند و پیشنهاد کرد: بخشی از این گنجینه‌ها به بخش خصوصی واگذار شود و بعضی از سازه ها که بیرون شهر هستند شاید برای بخش خصوصی انتفاعی نداشته باشند اما شهرداری ها می توانند ترتیبی بدهند تا سازه هایی که بیرون از شهر قرار دارند را برای مردم به محل تفریح تبدیل کنند.

مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر اینکه قدم‌های هرچند کوچک می‌تواند مقدمه یک کار بزرگ باشد افزود: نقش تشکل­های مردم نهاد در حمایت و حفاظت از این سازه‌ها بسیار اهمیت دارد و امیدوارم انجمن‌های تخصصی در این زمینه تشکیل شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان، در ادامه­ ی مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی، محمد اسحاقی بنی، مشاور مدیر عامل در امور گنجینه­ ی آب و مدیر دفتر مهندسی عمومی، گفت: استان خوزستان با در برداشتن بیش از 300 اثر و سازه­ ی تاریخی آبی شناخته شده­ از جمله مناطق غنی از این حیث در کشور ایران محسوب می­شود و با توجه به غنای موجود از وظایف ذاتی و کاری گروه گنجینه آب سخن گفت و حفاظت و مرمت از این گنجینه‌ها را مورد توجه قرار داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان و در حاشیه­ ی کارگاه آموزشی ضرورت حفاظت و نگهداری از سازه­ های تاریخی آبی، احسان آتش پنجه، رئیس گروه گنجینه­ ی آب و سازه­های تاریخی آبی سازمان آب و برق خوزستان و نیز دبیر برگزاری کارگاه آموزشی مذکور با بیان جزئیات بیشتر گفت: برنامه ریزی برای این کارگاه آموزشی از چندی پیش با همکاری روابط عمومی، و دعوت از اساتید و مدرسین مجرب در زمینه­ ی سازه ­های تاریخی آبی از مرکز بین المللی قنات و سازه ­های تاریخی آبی و همچنین جناب آقای "دکتر بهزاد مفیدی نصر آبادی" عضو هیئت علمی دانشگاه ماینز آلمان و سرپرست کاوش­ های باستان شناختی محوطه­ های تاریخی چغازنبیل و هفت تپه از سر گرفته شد.

آتش پنجه افزود: در این کارگاه آموزشی با طرح مباحثی همچون " ضرورت شناخت سازه­ های تاریخی آبی " ، " سازه­ های تمدن آبی ایران " ، " معرفی قنات و سازه­ های تاریخی آبی ایران " و " معرفی سازه ­های آبی شوشتر و طرح حفاظتی آن " پرداخته می­شود تا علاوه بر ارتقاء سطح علمی و کیفی در زمینه­ ی سازه ­های تاریخی آبی، به راهکارهایی نوین و کارآمدتر به منظور معرفی، حفاظت و نگهداری و همچنین بهره برداری از این آثار ارزشمند تاریخی دست یابیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان، " دکتر علی اصغر سمسار یزدی" مشاور مرکز بین المللی قنات و سازه­ های تاریخی آبی و مولف کتاب گردشگری قنات، در نشست نخست این کارگاه شناخت سازه‌های آبی تاریخی بخصوص قنات را مورد بررسی قرار داد و سازه های تاریخی آبی را موجب الهام گرفتن خواند و به عنوان مثال از سازه های آسیاب آبی و بادی نام برد که هرکدام به واسطه الهام بخشی باعث بوجود آمدن نیروگاه های آبی و بادی شدند.

 در دومین نشست " دکتر نادر کریمیان سردشتی" پژوهشگر سازه های آبی، سازه‌های تمدن آبی ایران را مورد بررسی کرد و سازه ­های آبی و تاریخی مانند قنات و کاریز، حمام، آسیاب های آبی، کانال ها، شیوه های آبرسانی و آبیاری، ماشبن های آبی مانند چرخ فلک و میراث مکتوب تمدن آبی را مورد تشریح قرار داد.

در نشست سوم " دکتر مجید لباف خانیکی"، مدرس دیگر این سمینار در مبحث معرفی قنات و فناوری های مرتبط با آن گفت: قنات در حدود 2500 سال پیش در ایران باستان توسعه یافت و سپس به افغانستان راه پیدا کرد آنگاه از طریق جاده ابریشم به چین هم رسیده است. در دوره های بعد این فن آوری به واسطه فتوحات اعراب، به مراکش و اسپانیا نیز وارد شد.

وی ویژگی قنات در مناطق قنات خیز را ، نه تنها برای کشاورزی بلکه یکی از المان های زیستی زندگی شهری معرفی کرد.

و در نشست چهارم نیز " دکتر محمد حسن طالبیان" معاونت میراث فرهنگی کشور، به معرفی سازه‌های آبی تاریخی شوشتر و طرح حفاظتی آن پرداخت و موقعیت طبیعی منطقه و جهان، رود کارون، گرگر، دز، شطیط، بند میزان و بند قیر را مورد تشریح قرار داد.

کارگاه آموزشی ضرورت حفاظت و نگهداری از سازه‌های آبی تاریخی پس از انجام مراسم اختتامیه و برگزاری مراسم تجلیل از اساتید و مدرسین مدعو به پایان رسید.

 

 

تعداد امتیازات: (15) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (5251)
کد خبر: 13